25 квітня 2024 року відбулося засідання Круглого стола з обговорення ОПП «Управління охороною здоров’я і фармацевтичним бізнесом», другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 073 Менеджмент.
З вітальним словом до учасників заходу звернулися завідувачка кафедри Управління і забезпечення якості у фармації – професор Крутських Т.В. і декан факультету фармацевтичних технологій і менеджменту – доцент Живора Н.В., які побажали учасникам заходу плідної роботи і зазначили актуальність проведення таких обговорень для верифікації вектору розвитку освітньої програми.
Гарант ОПП «Управління охороною здоров’я і фармацевтичним бізнесом» – професор Посилкіна О.В. привітала всіх стейкхолдерів і здобувачів з успішною акредитацією програми, яка надає право здійснювати підготовку магістрів менеджменту до кінця 2029 року. Подякувала всім, хто долучився до обговорення програми. Зазначила, що у 2024 році в Громадському обговоренні ОПП через заповнення гугл – форми прийняли участь понад 20 стейкхолдерів і було надано 4 рецензії на програму.
Відмітила, що ОПП орієнтована на підготовку фахівців, які зможуть на сучасному рівні вибудовути управлінські процеси у закладах охорони здоров’я (ЗОЗ і фармацевтичних організаціях (ФО), створюючи умови для ефективного використання ресурсів і забезпечення сталого розвитку. Гарант програми зазначила, що в основу ОПП покладено компетентнісний підхід з набуття здобувачами теоретичних. знань та практичних навичок щодо реалізації управлінських функцій в умовах мінливого ринкового середовища, кризових явищ, процесів реформування системи охорони здоров’я (ОЗ) для забезпечення належного рівня якості надання медичної і фармацевтичної допомоги пацієнтам. Зміст ОПП включає відповідні обов’язкові і вибіркові освітні компоненти (ОК), належну логіку їх розподілу за семестрами, відповідає основним критеріям якості вищої освіти. Оригінальність ОПП визначається контентом і сполученням обов’язкових і вибіркових ОК. 13 обов’язкових ОК формують загальні і спеціальні компетентності магістра менеджменту. Каталог вибіркових ОК за ОПП включає 20 дисциплін, із яких здобувач повинен вибрати 6. Цей перелік сформовано з орієнтацією на поглиблення фахових компетентностей здобувачів з урахуванням вимог ринку праці в охороні здоров’я. Цей каталог щорічно оновлюється на підставі пропозицій стейкхолдерів і здобувачів програми. Програмні результати навчання (ПРН) сформульовані відповідно до ключових програмних компетентностей і вимог стандарту вищої освіти за спеціальністю 073 «Менеджмент» для другого рівня вищої освіти.
Унікальність ОПП полягає в комплексній підготовці і формуванні сучасних компетентностей менеджера з ОЗ, які передбачають поєднання фундаментальної менеджерської і економіко-правової підготовки із практичними знаннями і навичками щодо специфіки управління різними сферами ОЗ і її фармацевтичного сектору. Така можливість забезпечується наявністю у НФаУ і на випусковій кафедрі висококваліфікованих. фахівців, які мають одночасно кілька освіт, є кандидатами та докторами економічних, фармацевтичних, медичних та юридичних наук, плідно протягом багатьох років співпрацюють із ФО і ЗОЗ, провадять на їх базі наукові дослідження, результати яких в подальшому впроваджуються в систему ОЗ.
Всі присутні стейкхолдери під час обговорення відмітили належний рівень організації освітнього процесу на програмі і високий професійний рівень викладання освітніх компонентів.
Якість підготовки здобувачів вищої освіти ОПП забезпечується висококваліфікованими викладачами НФаУ, насамперед, кафедри Управління та забезпечення якості у фармації та залученням до освітнього процесу провідних фахівців системи ОЗ і фармації. Стейкхолдери також відмітили, що досягненню програмних результатів навчання за ОПП сприяє використання інноваційних методів та форм навчання.
Під час обговорення стейкхолдерами і здобувачами були внесені пропозиції щодо розширення тематики кваліфікаційних робіт, зокрема за напрямками впровадження цифрових технологій в процес управління ЗОЗ, актуальних аспектів маркетигової політики в ЗОЗ і ФО, ощадливого виробництва тощо. Запропоновано розширити практику залучення роботодавців до керівництва кваліфікаційними роботами. Рекомендовано розширити перелік баз практики і укладати договори на проведення практичної підготовки здобувачів ОПП «Управління охороною здоров’я і фармацевтичним бізнесом» не тільки в ЗОЗ і ФО, але і в державних установах системи ОЗ.
Було зазначено, що всі пропозиції і рекомендації будуть розглянуті робочою групою і при можливості враховані, з метою подальшого удосконалення ОПП і її адаптації до вимог стейкхолдерів.
В роботі Круглого стола з обговорення ОПП «Управління охороною здоров’я і фармацевтичним бізнесом» прийняли участь:
Зовнішні та внутрішні стейкхолдери:
- Бушуєва І.В. (Запорізький державний медико-фармацевтичний університет).
- Грінь І.А. (ТОВ «Фрезеніус Медікал Кер Україна», м. Черкаси).
- Лобанова С.В. (приватна виробнича фірма «Ацинус», м. Кропивницький).
- Карамишев Д. В. (Полтавський державний медичний університет).
- Просяник Л.Ф. («Вінницька обласна асоціації фармацевтів «Сum Deo» (З Богом).
- Герасимова О.О.(Науково-методична лабораторія з питань фармацевтичної освіти НФаУ).
- Красько М.П. (Центр первинної медичної допомоги КНП Запорізька обласна клінічна лікарня (м. Запоріжжя).
- Зарічкова М.В. (ІПКСФ НФаУ).
- Ткаченко Т. І. (ТОВ «Фрезеніус Медікал Кер Україн (м. Чернігів).
- Бервінова В.С. (Аптечна мережа «Бажаємо здоров’я», м. Одеса).
- Лозінська Т. Б. (ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України).
- Ковальська О.В. (ІПКСФ НФаУ).
Здобувачі ОПП УОЗФБ: