Глобальна економіка

Тема 1. Сутність глобалізації та історичні тенденції її розвитку. Глобалізація: підходи до визначення, особливості процесу. Передумови глобалізації світогосподарських зв’язків, цикли глобалізації. Особливості феномена глобалізації: об’єктивний процес, схильний до впливу суб’єктивних сил. Структура глобальної економіки. Цикли глобалізації. Передумови глобалізації. Суб’єкти світової економіки, показники розвитку світової економіки.

Тема 2. Теорії глобалізації та проблеми, пов’язані з глобальним характером сучасного світового господарства. Посилення нерівномірності розвитку світової економіки, причини і форми прояву. Причини виникнення антиглобалістського руху. Рух антиглобалістів як фактор світової політики. Міграційна політика розвинених країн на сучасному етапі розвитку світової економіки. Причини загострення націоналізму к країнах, що розвиваються. Економічні, соціальні, економічні та інші наслідки глобалізації світового господарства. Поняття глобальних проблем світового економічного розвитку. Причини і форми зростання глобальної нестабільності світу.

Тема 3. Країни «третього світу»: дисбаланси світового економічного розвитку. Нерівномірність економічного розвитку країн і регіонів. Типи держав. Периферійні держави як об’єкт глобалізації. Тенденції накопичення та загострення економічних і соціальних проблем на периферії. Зростання розриву в рівні економічного розвитку країн третього світу від розвинутих країн. Тероризм як пряма похідна глобалізації. Геополітичне протистояння країн-лідерів світової спільноти і зміст конфліктів в країнах третього світу. Національні конфлікти: залежність масового націоналізму від зростання демократії сі свободи слова.

Тема 4. Економічна роль держави в умовах глобалізації та міжнародні відносини. Міжнародні відносини, їх типологія. Зміна ролі держави в умовах глобалізації. Держава як гарант основ законності, стабільності політичної та економічної обстановки, соціального забезпечення суспільства.

Тема 5. Інтеграційні процеси світової економіки, міжнародні організації та їх значення. Інтеграційні процеси в системі міжнародних відносин. Глобальний вимір інтеграції, роль міжнародних організацій в регулюванні світових процесів. Поняття відкритості економіки. Фінансова діяльність міжнародних організацій. Співпраця України з міжнародними фінансовими інституціями. Роль міжнародних організацій в регулюванні світових соціально-економічних процесів.

Тема 6. Міжнародний рух товарів та послуг в умовах глобалізації. Міжнародна передача технологій. Особливості міжнародної торгівлі товарами та послугами в умовах глобалізації. Теорії розвитку світової торгівлі. Міжнародна політика в сфері торгівлі товарами та послугами. Методи регулювання зовнішньої торгівлі. Сутність міжнародного технологічного обміну, ліцензійна торгівля. Інжинирінгові послуги. Сучасні особливості міжнародної конкуренції, причини зміни її характеру. Технологічна перевага як головна форма конкурентної боротьби компаній в сучасних умовах світової економіки.

Тема 7. Міжнародний рух капіталу, ТНК, вільні економічні зони та зони пільгового оподаткування. Фактори і форми впливу глобалізації на діяльність національних та міжнародних фірм. Форми руху міжнародного капіталу. Міжнародне запозичення і кредитування. Економічні ефекти прямих інвестицій. ТНК як реальна економічна сила в світовій економіці. Місце спеціальних економічних зон та територій пріоритетного розвитку у світовому русі капіталу.

Тема 8. Міжнародний ринок робочої сили, його специфічні особливості та динаміка.  Міграція робочої сили. Класифікація форм міжнародної міграції робочої сили. Масштаби і напрямки міграції. Позитивні та негативні наслідки міграції для країн-експортера і країн-імпортерів робочої сили. Основні центри та потоки трудової міграції  на сучасному етапі. Міжнародна організація паці. Необхідність державного регулювання процесів світової міграції.

Тема 9. Міжнародні валютно-розрахункові відносини, вплив глобалізації на їх характер та структуру. Сучасна світова валютна система та її інститути. Характеристика світових валютних систем. Світовий фінансовий ринок, його сутність та особливості функціонування в умовах глобалізації. Світові фінансові центри та офшорні зони. Міжнародні валютні ринки. Ринок євровалют. Світовий кредитний ринок. Світовий ринок цінних паперів.

Тема 10. Макроекономічна політика  у глобальній системі світової економіки. Цілі та інструменти світової макроекономічної політики. Сутність зовнішньої та внутрішньої рівноваги. Валютний курс, його види та вплив на платіжний баланс країни. Аналіз зовнішніх шоків в умовах глобалізації. Наслідки зовнішньої економічної політики для країн, що належать до різних груп.

https://pharmel.kharkiv.edu/moodle/course/view.php?id=1298

 

Print Friendly, PDF & Email