Про що говорить термін придатності препаратів?

Згідно з результатами недавнього дослідження, препарати з вичерпаним терміном придатності та з порушенням режимом зберігання можуть зберегти свою первісну ефективність. 

Як заявили автори дослідження в журналі «Wilderness & Environmental Medicine»: «Це хороша новина для людей, що живуть у віддалених районах, де іноді лікарські засоби з вичерпаним терміном придатності є єдиним доступним варіантом».

Провідний автор дослідження доктор Емма Браун (Emma Browne) з Британської медичної служби антарктичних досліджень в Плімуті (British Antarctic Survey Medical Unit in Plymouth), Великобританія, додала: «Термін придатності препарату, зазначений на упаковці – це остання дата, коли фармацевтична компанія гарантує стабільний склад лікарського засобу за умови дотримання рекомендацій щодо зберігання препарату в оригінальній упаковці. Однак багато лікарських засобів можуть зберігати свої фармакологічні властивості і після закінчення терміну придатності ».

В умови дефіциту препаратів перед лікарем стоїть важка етична дилема: призначати чи не призначати лікарські засоби з вичерпаним терміном придатності? 

З огляду на актуальність даної проблеми, дослідницька група перевірила стабільність 5 препаратів із закінченим терміном придатності, які були повернуті з Британської антарктичної служби (British Antarctic Survey). До складу даної служби входить 5 баз і 2 корабля, які забезпечуються медичними та стоматологічними послугами. Необхідні препарати вони замовляють щорічно в травні, з Великобританії вони відправляються в вересні, а прибувають на місце в грудні, після довгої подорожі по морю.

Препарати, що відправляються в Антарктику, транспортуються в трюмі судна без контролю температурного режиму. Корабель проходить через тропіки протягом приблизно 3 тижні, а на базі відзначається температура, набагато нижче нуля. Автори відзначають, що досліджувані препарати зробили дану поїздку двічі, так як їх повернули після закінчення терміну придатності.

Вчені протестували 5 видів лікарських засобів, у яких закінчився термін придатності (від 1 до 4 років) і порівняли їх з новими зразками тих же самих препаратів.

Серед ліків були: атропін, який використовується для лікування певних видів отруєнь пестицидами або нервово-паралітичними агентами; ніфедипін – блокатор кальцієвих каналів; флуклоксациллин – антибіотик пеніцилінового ряду; бендрофлуметіазид – сечогінний засіб; напроксен – нестероїдний протизапальний препарат.

Дослідники встановили, що всі тестовані препарати були стабільними і, теоретично, все ще були ефективними. Вчені попереджають, що їх результати обмежені тим фактом, що вони не знають точного температурного режиму, в якому зберігалися повернуті препарати.

«Справжня довговічність лікарських засобів є актуальним питанням для сучасної науки. Існує величезна кількість препаратів, які викидаються через закінчення терміну придатності. Однак їх вартість відшкодовується через сплату податків, страховки або інших медичних рахунків », – заявила Е. Браун.

Вчені відзначають, що для повсякденного використання споживачі повинні продовжувати дотримуватися рекомендованих термінів придатності. Однак в умовах дефіциту лікарських засобів вивчення істинної довговічності препаратів є актуальним питанням.

За матеріалами https://www.medscape.com

Print Friendly, PDF & Email

Сподобалася стаття? - Розкажіть про неї друзям в соц мережах!
Share on Google+

Комментарии закрыты.