«День без поліетилену»

3 липня Україна долучилася до всесвітньої екологічної акції «День без поліетилену».
Пластикові пакети та багато інших пластикових товарів одноразового використання є найбільш поширеними відходами, які внаслідок недбалої поведінки людей потрапляють до навколишнього середовища і чинять значну шкоду екосистемі планети.

У середньому «життя» поліетиленового пакету в наших руках триває не більше 20-30 хвилин, а от природі він завдає непоправної шкоди. Залежно від типу пластику для
розпаду поліетиленового пакету потрібно від 100 до 500 років! У світі за 1 хвилину використовується близько 1 мільйона пакетів.

На жаль, наразі в Україні відсутнє регулювання щодо скорочення використання пластикових пакетів, але впровадження стандартів ООН є невід’ємною частиною зобов’язань України за Угодою про асоціацію з ЄС. 

Зокрема, Україна має забезпечити впровадження рамкової Директиви 2008/98/ЄС про відходи, що створить засади для розвитку системи управління відходами та прийняття законодавчих актів про упаковку та відходи. Директива ЄС 2015/720 стосовно скорочення
використання пластикових пакетів вносить зміни у Директиву 94/62 про упаковку і відходи упаковки.

Рада ЄС 21.05.2019 схвалила директиву про заборону в ЄС одноразових пластикових виробів, для яких існує альтернатива. Зокрема, до списку увійшли: 
– столові прибори та тарілки, 
– вушні палички, 
– трубочки для напоїв, 
– мішалки для напоїв, 
– тримачі повітряних кульок тощо. 

До списку також додано тонкі поліетиленові пакети, вироби із пластмас, які розкладаються під дією кисню, та контейнери для швидкого харчування з пінополістиролу.

Суворість вимог законодавства напряму визначатиме чистоту наших міст і довкілля. Так, наприклад, залишивши на вулиці порожню банку з-під газованої води, викинувши
поліетиленовий пакет на клумбу або недопалок, маєш сплатити штраф:
– в Австрії: €90 ($100),
– у Швейцарії: від 300 швейцарських франків ($300),
– у Великій Британії: $98,
у Сінгапурі: від 1000 сінгапурських доларів ($740) (тут також заборонено на вулиці годувати голубів, плюватися, жувати жуйку і перекушувати).
– в Ірландії: € 5000 ($5640) і вище,
– в Японії: 10 000 000 йєн ($93000) тощо.

Українське законодавство з цього приводу дуже лояльне, штрафи якщо й передбачаються, то суто символічні, але при цьому нагляд за цим практично відсутній. Окрім цього, в Україні щорічно середньостатистична людина використовує понад 500 одноразових
поліетиленових пакетів! Це гігантська кількість, адже у тій же Німеччині ця кількість не перевищує 45-50 пакетів.

Україну заполонили пластикові та поліетиленові вироби. Нині сміття повсюди: уздовж доріг та поблизу житлових будинків, в зонах відпочинку, парках, біля магазинів, навіть на заповідних територіях.

Співробітники кафедри управління якістю НФаУ долучились до акції “Ні поліетилену!” 
Цей день є унікальною можливістю для поширення інформації про негативний вплив на природне середовище пластикових виробів та пропагування доступних альтернатив. Такими альтернативами є:
– екосумки (використовуються протягом тривалого часу),
– плетені сумки-сіточки,
– паперові пакети, пакети з крафт-паперу, обгортковий папір,
– тканинні мішечки для сипучих продуктів (борошно, крупи, цукор тощо).

Ми закликаємо колег, студентів та всіх небайдужих долучитись до акції та пам’ятати, що відповідальність за природу ми маємо нести щодня!

Ми будемо пропагувати певні “лайф-хаки” для тих, хто усвідомив можливість мінімізувати шкоду природі. Наприклад, розглянемо можливість зменшення негативного впливу на навколишнє середовище під час відпочинку на природі. Пропонуємо замінити:
– одноразовий посуд на багаторазовий (металевий, керамічний, пластиковий багаторазовий),
– пластикові пляшки – на термоси та скляні пляшки,
– одноразові контейнери (лотки) на багаторазові,
– поліетиленову упаковку замінити на паперову або з інших матеріалів, які добре розкладаються.

Друзі, долучайтесь! Пишіть свої спостереження, надавайте поради, діліться досвідом! Зберемо всю цікаву інформацію та опублікуємо “методичні рекомендації”!

Print Friendly, PDF & Email

Сподобалася стаття? - Розкажіть про неї друзям в соц мережах!
Share on Google+

Комментарии закрыты.